« Úvod | :D »

Úvaha- manželství


Manželství - co si pod tímto slovem představit? Svatbu s milujícím mužem či pobíhající děti po bytě? Domnívám se, že obě tyto varianty jsou si v něčem podobném. Svatba je jen prvním krokem, kterým každý z nás jednou podstoupí. A děti jsou jen zpestřením vztahu, který žijeme právě s milující druhou polovičkou. Pod slovem manželství si osobně představuji také zázemí, domov, ve kterém budeme žít se svou rodinou. Jiří Voskovec kdysi řekl, že domov je místo, kde si člověk může pověsit svůj klobouk. Většinou máme svůj domov rádi a někteří by se ho nevzdali, nepřestěhovali by se ani o ulicí dál, kdyby museli. Jak praví přísloví: "Můj domov, můj hrad," stačí se jen podívat na zprávy; výstavba je fenomén, je to hnací kolo hospodářství, však někdy se musí i bourat. Když dojde na domovy, často se to neobejde bez vzteku a slz těch, kteří museli jít pryč, protože region potřeboval novou továrnu.
Osud si někdy s člověkem dokáže hezky zahrát. Nejen ve smyslu vyhoštění ze svých domů, ale také ve smyslu vyhledávání partnerů. Každý má svou představu, jak by měla ta jeho druhá polovička vypadat, jaké by měla mít charakterové vlastnosti, a určitě základem dobrého vztahu jsou společné zájmy.
Manželství je vrcholem lásky, kterou k sobě cíti dva lidé. Pro mnohé je to jen pouhý papír, který je spojuje. A pro jiné to zase znamená pouto, zničitelné jen jimi. V dnešní době, myslím si, že nejsem jediná tohoto názoru, je lepší počkat až na tu správnou chvíli. Nic neuspěchat, zařídit si nejprve potřebné věci jako vybavení bytu, škola a mít zajištěné dobré pracovní místo. Protože většinou, když dva lidé řeknou to své ANO, počítají v nejbližší době s potomkem. Není to sice pravidlo, ale velká procenta tu jsou, že oba si chtějí tu svou rodinu jednoho človíčka rozšířit. A zamysleme se nad tím, co vše takový malý tvoreček potřebuje. Jestli chceme, aby mu bylo dobře, je nejlepší mít vše dopředu zařízeno.
Láska je dalším faktem pro manželství? Přemýšlejme chvíli nad pojmem láska! Pod pojmem láska si člověk okamžitě vybaví zamilovaný pár a příjemné pocity. Milující člověk je schopen pro toho druhého udělat cokoliv. Ne každý má to štěstí zažít v životě velkou lásku. Je to velice křehký vztah, ve kterém oba musí chtít toho druhého. Když už nás ale to štěstí potká, je to ten nejkrásnější pocit, jaký může být. Lidé prožívající lásku chtějí být pořád spolu, a proto uzavírají manželství. Po svatbě se vztah neustále vyvíjí, přicházejí každodenní starosti a někoho to zaskočí. Tady už nezáleží jen na vzájemné přitažlivosti, ale také na tom, jak chceme druhému pomáhat a tolerovat jeho názory. Ale kdo opravdu miluje, zvládne s tím druhým všechno.
V životě nastávají s železnou pravidelností chvíle a období, kdy člověk více či méně tíhne k přemýšlení nad sebou samotným, nad problémy, jež ho sužují a nedají mu spát. Ať už se to týká jen těch těžších chvil a údobí, které v životě přicházejí a člověka k tomu nutí, ať chce nebo nechce, nebo problémů všedního dne, jež nás ovlivňují neméně.
12.10.2007 13:48:34 | stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se